Błąd 404. Jak dokonać optymalizacji dla SEO?

Błąd 404 to nic innego jak błąd niedostępności treści. Informacja ta zwracana jest w momencie, gdy dana witryna przestała istnieć. Dzięki zwracanym błędom można znacząco poprawić optymalizację strony internetowej. Czym, zatem jest błąd 404 i jak go poprawnie zoptymalizować?

Błąd 404 – nie istniejąca strona

Jak już wcześniej wspomniałem, błąd ten ujrzymy, gdy strona, którą chcemy odwiedzić nie istnieje. Zwracany jest on przez serwer do naszej przeglądarki internetowej. Jest to swego rodzaju informacja, że witryna przestała funkcjonować i wyszukiwarka jej już nie indeksuje.

Stronę błędu 404 możemy dowolnie modyfikować. Dzieje się tak za sprawą tego, że oprócz informacji zrozumiałej tylko i wyłącznie dla przeglądarki, przesyłana jest również strona, która ma za zadanie wyświetlić błąd. Wygląd strony tego typu możemy modyfikować po zalogowaniu się na użytkowanym hostingu.

Kiedy mamy do czynienia z pozornym błędem 404?

O pozornym błędzie 404 możemy powiedzieć wtedy, gdy strona internetowa ma źle skonfigurowany właściwy błąd tego typu. W tym momencie wyświetlana zawartość nijak ma się do kodu strony, ale nie jest też ustaloną przez nas wartością dla błędu.

Sytuacja ta niesie za sobą kilka, bardzo znaczących problemów, które rozwikłać musi wprawny webmaster. Pierwszym z nich jest fakt, że wyświetlana strona jest indeksowana. Odczytywana jest jako jedna z właściwie zakodowanych podstron i następuje jej pełna indeksacja. Kolejny problem jest bezpośrednio powiązany z pierwszym przeze mnie opisanym. Pozorny błąd 404 może doprowadzić do sytuacji, w której dana podstrona będzie indeksowana na frazę podobną do „ta strona nie istnieje”.

Główne cechy strony błędu 404

Pierwszą z cech, o której warto wiedzieć konstruując stronę 404 jest fakt, że nie jest ona indeksowana przez Robota Google. Jest to strona całkowicie pomijana w indeksie, dlatego tworzenie bardzo rozbudowanych stron 404 nie ma głębszego sensu. W związku z tym, strona ta nie ma również wpływu na ostateczną pozycję całej witryny w rankingu Google.

Trzecia cecha jest szczególnie ważna podczas wszelkich działań SEO. Robot Google natrafiający na stronę błędu 404 analizuje ją dokładnie i podąża za wszelkimi umieszczonymi tam linkami.

Możliwe sposoby powstania błędów 404

Strony błędu 404 mogą powstać na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich są wszelkiego typu literówki. Popełniając nawet niewielki błąd podczas wpisywania adresu strony internetowej próbujemy wyświetlić nie istniejącą stronę. Może się tak zdarzyć, że wpisanym przez nas adresem identyfikuje się inna witryna, jednak najczęściej zwracany jest błąd 404.

Jakże groźne dla każdej witryny i zawartych w bazie danych ataki hakerskie również mogą powodować powstawanie błędów. Przed problemem tego typu można się jednak w pewnym stopniu uchronić. W ramach usług oferowanych przez hostingi dostępne są różnego typu zabezpieczenia, w które zdecydowanie warto jest zainwestować.

Strona błędu 404 w SEO

Aby strona błędu 404 spełniała swoje zadanie pod kątem SEO ważnym jest, aby dokładnie poinformować użytkownika, że strony, którą chce odwiedzić nie ma. Aby tego dokonać konieczna jest modyfikacja pliku o nazwie 404 na hostingu. Przed zakończeniem pracy nad stroną 404 dokładnie upewnij się, że strona ta jest wyświetlana w przeglądarce w prawidłowy sposób. Nie może ona odróżniać się od pozostałej części witryny i wszystkie linki muszą prowadzić we właściwe miejsce.

Pozwól użytkownikom w łatwy sposób opuścić stronę błędu. Umieść w jej treści pasek nawigacyjny, linki do popularnych treści, a także widoczny link do strony głównej. Dzięki temu nie będziesz zmuszał użytkowników do długiego przeglądania strony bez merytorycznej zawartości, a także nie spowodujesz, że opuszczą oni Twoją witrynę.

Ostatnim elementem, który przyczyni się SEO jest poprowadzenie swoistego dialogu z użytkownikiem. Pozwól każdemu użytkownikowi zgłaszać wszelkie wykryte przez niego błędy, w tym wyświetlenie samej strony błędu 404. Stosując ten zabieg pokażesz użytkownikom, że ich zdanie ma dla Ciebie ogromne znaczenie.

Polecane wpisy :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *