5 etapów pracy nad tekstem.

Stworzenie dobrego tekstu z pozoru jest prostym zadaniem. W rzeczywistości to złożony, wymagający pracy i czasu proces. Jeśli chcesz, aby  Twój tekst był w pełni wartościowy, podziel pracę na etapy. 

Rozplanuj redagowanie tekstu.

Na pierwszym miejscu zawsze jest planowanie. Jeżeli otrzymujesz do zrealizowania dane zagadnienie, przemyśl dokładnie, czy jest ono Ci znane i, czy łatwo przyjdzie Ci pisanie. Zaplanuj swój czas pracy tak, aby zawarły się w nim momenty związane bezpośrednio z pracą, ale nie zapominaj o przerwach. W moim przypadku wygląda to następująco : 30 do 40 minut pracy, po czym następuje 15 minutowa przerwa. Dzięki dobremu rozplanowaniu pracy łatwiej Ci będzie zebrać myśli i nie odczujesz zmęczenia.

Jeżeli musisz napisać kilka  dobrych tekstów w ciągu dnia – zasada jest bardzo podobna. Wybierz tematy, które łatwiej Ci będzie opracować i od nich zacznij. Po zrealizowaniu danego zagadnienia zrób 30 minut przerwy, aby zregenerować umysł. Na tym etapie idealnie sprawdzi się również znane powiedzenie : „Nie rób nic na siłę.”. Jeżeli nie czujesz się na siłach, lub zwyczajnie nie masz weny – odłóż pracę na później.

Podstawa dobrego tekstu – dokładny research.

Etap ten jest kluczowy podczas redagowania dobrego tekstu. Przed przystąpieniem do pisania dokonaj dokładnego researchu i wybierz informacje, które okażą się ważne względem opisywanego przez Ciebie zagadnienia. Następnie wynotuj je w zrozumiały sposób, aby móc sięgnąć po nie podczas pracy.

Research ma na celu również uchronienie Cię przed popełnieniem merytorycznego błędu. Poznając daną branżę powoli stajesz się ekspertem, zgłębiasz tajniki używanego słownictwa, a nawet możesz dowiedzieć się, jakich informacji potrzebują czytelnicy. Mając taką wiedzę jesteś o krok od stworzenia dobrego artykułu.

Zadbaj o aspekt wizualny treści.

Dysponując wynotowanymi informacjami czas zadbać o wygląd Twojego tekstu. Tak! Wygląd. Poza aspektem merytorycznym, dobry tekst powinien również nienagannie wyglądać. Określ, jaką liczbę znaków powinien mieć opracowywany tekst, a także podziel informacje zawarte w notatkach na poszczególne akapity. Jeżeli napisanie tekstu jest naszym zadaniem służbowym, pierwszą część tego etapu możemy pominąć. Zleceniodawcy z reguły jasno określają wytyczne danego tekstu, w tym jego długość.

Akapity podziel według wzoru znanego ze szkoły. Pierwsza część tekstu powinna zawierać wprowadzenie i zachęcenie do dalszej lektury. Kolejne akapity to zgłębienie tematu, wyjaśnienie poruszanego zagadnienia. Akapity ostatnie z reguły zwieńczają całą konstrukcję, zachęcają do zakupu, skorzystania z usługi, lub wyjaśniają problem.

Pisanie dobrego tekstu. Dlaczego jest 4 etapem?

Dla wielu osób etap ten znalazłby się zaraz na początku listy. Rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Bez odpowiedniego przygotowania materiałów, czy dokonania wcześniejszego podziału notatek, pisanie tekstu zajęłoby bardzo dużo czasu. Bazując na naszej wiedzy często nie jesteśmy w stanie napisać dobrego, rozbudowanego tekstu, dlatego najpierw należy dokładnie zaznajomić się z tematem. Wcześniejszy podział na akapity ma na celu głównie przyspieszenie pracy. Mając tak przygotowane materiały nie zastanawiasz się, jaki aspekt poruszyć w dalszej części – po prostu piszesz.

Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na język wypowiedzi i merytorykę. Dobry tekst, to tekst merytoryczny, przekazujący wiedzę. Dobrym zabiegiem jest postawienie się w roli czytelnika. Zadaj sobie pytanie : „Co było by dla mnie istotne w tej kwestii?”.

Czytanie i wprowadzanie poprawek.

Jeszcze nie czas na odpoczynek. Przed Tobą drugi, zaraz po researchu, najważniejszy etap pracy. Teraz jest idealny czas, który musisz przeznaczyć na przeczytanie (często kilkukrotne) napisanego przez siebie tekstu. Linijka po linijce, akapit po akapicie sprawdzaj, czy nie wkradł się błąd. Zwróć również uwagę na sens zdań. Jeżeli coś jest nie zrozumiałe, lub zawiera błąd – wprowadź poprawki.

Sprawdzanie możesz zakończyć dopiero wtedy, gdy będziesz mieć absolutną pewność, że cały tekst nie zawiera błędów. Kilkukrotne sprawdzenie nie przyniosło zamierzonego efektu? Poproś kogoś z rodziny, lub stanowiska obok, aby przeczytał Twój tekst i wyraził opinię. Często, po długiej pracy nie jesteśmy w stanie wychwycić błędu, w momencie, gdy osoba czytająca tekst po raz pierwszy odnajdzie go błyskawicznie.

Napisanie dobrego tekstu to nie taki łatwy orzech do zgryzienia, jak mogłoby się wydawać. Przygotowanie do pracy odgrywa kluczową rolę i może znacząco przyspieszyć powstawanie treści. Warto szczególną uwagę zwrócić na research i ostateczne wprowadzanie poprawek. Etapy te umożliwią nie tylko łatwiejszą pracę, ale sprawią, że powstający tekst będzie wartościowy w odbiorze.

Polecane wpisy :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *